به گزارش www.SeyedShamsoddin.ir، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالجواد شمس الدین در خطبه‌های نماز عید قربان ضمن تبریک این عید سعید با بیان اینکه عید قربان آغاز دهه امامت و ولایت است، اظهار کردند: این دهه از عید قربان تا عید سعید غدیر خم که دهه امامت و ولایت نامگذاری شده دهه مغتنمی است و باید قدر آن دانسته شود.

امام جمعه بندرانزلی در ادامه با تاکید بر اینکه در باب امامت و ولایت همه انسان‌ها دو وظیفه برجسته دارند که عبارت است از تولی و تبری، افزودند: ما موظفیم نسبت به اولیاء الهی، ائمه اطهار و کسانی که در زمان غیبت ولایت بر ما دارند یعنی ولی فقیه تولی داشته باشیم و در نقطه مقابل هم باید از کسانی که دشمن اهل بیت(ع) و امامت و خدا و راه خدا هستند اهل تبری باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین با بیان اینکه در مسئله ولایت و امامت همه وظایف دیگری که داریم یعنی معرفت و محبت و امامت و مودت ذیل دو اصل تبری و اولی معنا می‌شود، خاطرنشان کردند: این دو اصل از جمله اموری است که با هم تلازم دارند؛
نمی‌شود کسی بگوید ائمه(ع) را قبول دارم اما از دشمنان ائمه بیزار نیستم.

امام جمعه بندرانزلی با تاکید بر اینکه در معارف دینی برائت مقدم بر ولایت و محبت است، تصریح کردند: در ایام حج وقتی مناسک حج انجام می‌دهند یک کار مهم برائت است.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین افزودند: امسال هم مقام معظم رهبری در رابطه با مسئله برائت فرمودند با توجه به شرایطی که هست و جنایاتی که مستکبرین و رژیم غاصب صهیونیستی در غزه انجام می‌دهد برائت از مشرکین امسال در همه بلاد اسلامی و جوامع حتی در جوامع کفر برای بیزاری جستن از این اعمال ددمنشانه یک وظیفه عمومی است و تنها منحصر به حج و آن‌هایی که در سرزمین حجاز و منا و عرفات بودند نیست.

امام جمعه بندرانزلی خاطرنشان کردند: گاهی اوقات انسان از جنایت‌های وحشیانه‌‌ی مستکبرین و رژیم صهیونیستی متحیر می‌ماند چه تعبیری به کار ببرد! حیوان هم اینطور نیست، حیوان درنده هم اگر یک زمانی شکاری بکند به اندازه غذای خودش شکار می‌کند و اگر چیزی باقی ماند برای دیگر حیوانات می‌گذارد، این‌ها چگونه این‌همه جنایت می‌کنند؟ نزدیک به ۳۰ هزار نفر از کودک و زن و مرد را کشته‌اند! چه اسمی روی این‌ها بگذاریم؟ اسم حیوان هم روی این‌ها بگذاریم شاید روز قیامت حیوانات از ما شکایت کنند که ما اینگونه نبودیم!

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین متذکر شدند: این دو اصل از فروع دین است اما امور اساسی زندگی ماست و در سراسر زندگی انسان مومن باید وجود داشته باشد و به تعبیری تراز حرکت انسان مومن در همه فعالیت‌ها و تصمیم‌گیری‌ها و کارهایش همین دو اصل در مسیر تولی حرکت کردن و تبری از دشمنان داشتن است.

امام جمعه بندرانزلی خاطرنشان کردند: این دو اصل مهم نقش بسیار برجسته‌ای در تمدن سازی دارد؛ جامعه ما باید تمدن ساز باشد و به سمت ایجاد تمدن بزرگ نوین اسلامی حرکت می‌کنیم و این دو اصل نقش بسیار اساسی در پایه‌ریزی و شکل دادن و ایجاد و پیش بردن تمدن اسلامی دارد.