به گزارش www.seyedshamsoddin.ir، حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالجواد شمس الدین در مراسم گرامیداشت سالروز شهادت روحانی مبارز میرزا کوچک خان جنگلی در شاندرمن با تاکید بر اینکه در قرآن کریم و فرمایشات معصومین(ع) یکی از نکاتی که مورد توجه و تاکید می‌باشد عبارت از مطالعه و تدبر در تاریخ جهت عبرت گیری و درس آموزی از آن است، اظهار کردند: توجه به تاریخ و درس‌گیری از آن خصوصا در شرایط کنونی، بسیار حساس و ضروری است و اگر ملتی از تاریخ و مطالعه آن بی‌بهره باشد قطعا در رسیدن به اهداف بالایی که برای اعتلای انسان و جامعه اسلامی ترسیم شده موفق نخواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین با اشاره به اینکه در بیانات امام راحل و مقام معظم رهبری توجه دادن به تاریخ و تاکید بر مطالعه آن مکرر دیده می‌شود، خاطر نشان کردند: بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب که در بهمن ماه ۹۷ و در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب صادر شد تاکید بر مطالعه تاریخ در این بیانیه باید برای همه‌ی مردم خصوصا جوانان که مورد خطاب این بیانیه هستند مورد مطالعه، دقت و عمل قرار بگیرد.

ایشان مطالعه تاریخ معاصر، تاریخ انقلاب و سلطنت‌های جاهلانه را از نکات مهم مورد تاکید مقام معظم رهبری در این بیانه عنوان و بیان کردند: ملتی که از تاریخ کشورش بی اطلاع باشد به موفقیت نخواهد رسید؛ عبرت آموزی از گذشته از فواید تاریخ است که راه آینده را هموار می‌سازد تا انسان خودش را بشناسد و مسیر پیش رویش را با این درس‌ها تنظیم کند و آن چیزهایی که موجب شکست یا موفقیت گذشتگان بوده را مورد توجه قرار دهد.

امام جمعه بندرانزلی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در برخی بیانات می فرمایند “من نگران هستم در جامعه ما خصوصا نسل جوان و بالنده ما که نسل بسیار آگاه، بصیر و حاضر در میدان های انقلاب و مومن و انقلابی هستند نسبت به تاریخ بی اطلاع باشند”، ادامه دادند: اگر تاریخ یک ملتی مورد کهنگی و فراموشی قرار بگیرد آثار خسارت باری را به دنبال خواهد داشت؛ امروز و در این زمان ویژه برای اسلام و انقلاب اسلامی که رهبر معظم انقلاب آن را به پیچ حساس تاریخی تعبیر می فرمایند اگر انسان توانست شرایط را درک کند، قطعا مسیر صحیح را پیدا خواهد کرد و در عملکرد و تصمیم گیری هایش دچار اشکال نمی‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین ضمن گرامیداشت یاد و خاطره میرزا کوچک خان جنگلی؛ روحانی ظلم‌ستیز و استکبارستیز، بیان کردند: این روحانی مبارز از این خطه و نقطه از کشور برخواست و نهضت جنگل را در آن شرایط حساس ایجاد کرد که توجه و تامل در عواملی که موجب شکست آن نهضت شد برای ما بسیار مهم و درس آموز است و بسیاری از آن عوامل و علل امروز توسط دشمنان در کشور ما دنبال می‌شود.

ایشان وجود افراد نفوذی را یکی از عوامل شکست نهضت جنگل عنوان کردند و افزودند: نفوذ انسانهای فرصت‌طلب، منفعت‌طلب، ریاست‌طلب و دنیادوست یکی از عواملی بود که این نهضت را به شکست رساند؛ امروز هم دشمنان در کشور از افرادی در داخل و یا حتی از برخی مسئولین که در سطوح مختلف مدیریتی هستند یارگیری کرده تا نقشه هایش را پیش ببرد.

امام جمعه بندرانزلی تصریح کردند: انقلاب ما به تعبیر امام(ره) انقلاب پابرهنگان و مستضعفین بود؛ مردم ضعیف و محروم جامعه این قیام را همراه امام راحل آغاز، به پیروزی رسیدند و هشت سال در دفاع مقدس جانفشانی کرده و در جبهه‌های جنگ تحمیلی از کیان اسلام دفاع کردند؛ چطور می‌شود یک مرتبه در این کشور، در سالهای اخیر زراندوزی و ثروت‌طلبی در بین افراد در جامعه رایج شود؟ چگونه اختلاص های کلان کردند و رفتند؟ برادر این یکی، داماد آن یکی یا دختر یکی دیگر به بیت المال و زندگی مردم دست اندازی کردند؟ اینها کجای انقلاب و دفاع مقدس بودند؟ چه زحمتی برای انقلاب متحمل شدند که یک مرتبه در این سالهای اخیر به صحنه آمدند و خوردند و بردند؟

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین در ادامه با اظهار اینکه این همان نقشه دشمن است که عده‌ای از انسان‌های مرفه، بی‌درد، دنیاطلب، ثروت اندوز و اشرافی را در مسند برخی کارها قرار دهد تا از داخل به کشور ضربه بزند، تاکید کردند: دشمن می‌داند از بیرون نمی‌تواند این انقلاب را نابود کند، بنابراین می خواهد با ترویج فساد و بی‌بند و باری از لحاظ اخلاقی و یا مالی از درون کشور این کار را انجام دهد.

ایشان با تاکید بر اینکه اگر مردم ما و جوانان تاریخ نهضت جنگل و کسانی که به این نهضت برای رسیدن به مقام، مال و ثروت پشت کردند و ضربه زدند را بدانند مراقبت کرده و نمی‌گذارند چنین شرایطی در جامعه ما بوجود بیاید، عنوان کردند: چرا ملت در مواجهه با این افراد سکوت کرده؟ چون از این راهی که دشمن می‌خواهد به انقلاب ضربه بزند و مردم را نسبت به نظام و انقلاب بدبین کند غفلت کرده‌ایم، دشمن می‌خواهد یک جامعه‌ی طبقاتی همچون دوره سطله پهلوی منحوس با عده‌ی قلیل مرفه و عده کثیر محروم و گرفتار ایجاد کند.

امام جمعه بندرانزلی اظهار داشتند: خودِ دولت در همین جریان مدیریت مصرف بنزین که مسئله بسیار قابل تاملی است، می گوید در کشور ۶۰ میلیون نفر نیازمند و فقیرند و می خواهیم به آنها یارانه بدهیم! یعنی چند درصد جامعه؟ آیا ۶ سال قبل وضع جامعه ما اینگونه بود؟ آن زراندوزی، این فقر و نداری را نصیب بخش قابل توجهی از جامعه ما کرده است، به تعبیر امیرالمومنین(ع) هیچ کاخی بنا نمی‌شود مگر آنکه در کنار آن کوخی باشد و هیچ ثروتی انباشته نمی‌گردد مگر آنکه حق مظلومی در کنارش غصب شده باشد.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین با تاکید بر اینکه دشمن همان دشمن است روزی روسیه تزاری، انگلیس یا شوروی استکبار جهانی بودند حالا امروز آمریکاست، افزودند: باید بدانیم استکبار هیچگاه خواهان اعتلای اسلام و کشورهای اسلامی نبوده، نیست و نخواهد بود و اگر کسی به یک کشور غیر اسلامی(استکباری) دل ببندد یا خائن است یا غافل! آیات متعدد قرآن کریم می فرماید به کفار و دشمنان اسلام دل نبندید و ارتباط و علقه با آنها پیدا نکنید زیرا مترصد فرصت اند تا به اسلام ضربه بزنند.

ایشان استحاله فکری را از دیگر آسیب‌هایی دانست که در این نهضت وجود داشت و اکنون در جامعه ما مشاهده می‌شود، مطرح نمودند: نهضتی که توسط یک روحانی مبارز شکل گرفت، با گرایش فکری برخی از اعضایش به کمونیست موجب انحراف در نهضت و شکست آن شوند؛ دشمن امروز در جامعه ما با استفاده از همه رسانه‌ها و فضای مجازی که در اختیارش است سالهاست تلاش می‌کند روی فکر، باور و اعتقادات جامعه و جوانان ما تاثیر گذاشته و از اسلام به مسیحیت، بهاییت یا سلطنت طلبی برگرداند.

امام جمعه بندرانزلی خاطر نشان کردند: اگر امروز دشمن موفق شد در جامعه ما خصوصا در نسل جوان استحاله فکری بوجود آورد، می‌تواند اسلام را با شکست مواجه کند والا انسان‌های مومن انقلابی کسانی هستند که نه به فکر مال بودند نه به فکر مقام، و سر از پا نشناخته برای دفاع از معارف دین و انقلاب رفتند و جانشان را فدا کردند؛ اگر استحاله فکری در جوانان پدید بیاید چه کسی می خواهد از انقلاب دفاع کند؟ آن جوانی که برایش جا انداخته‌اند دوره منحوس پهلوی دوران درخشانی بوده؟ کار به جایی رسیده که بگویند رژیم منحط، ظالم، چپاول‌گر و غارت گر اموال مردم، از انقلاب اسلامی بیشتر کار کرده است تا دستاوردهای در