به گزارش www.SeyedShamsoddin.ir، امام جمعه بندرانزلی در خطبه‌های نماز عید سعید قربان با بیان اینکه عید قربان، عید تزکیه، پاک شدن و بندگی در پیشگاه خداوند متعال است، اظهار کردند: این عید در حقیقت برای انسان‌های مؤمن روز پیروزی بر دو دشمن قطعی و خطرناکِ «شیطان» و «هوای نفس» می‌باشد که کمر به نابودی انسان بسته است.

حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالجواد شمس الدین با استناد بر آیه شریفه «إِنْ تَمْسَسْکُمْ حَسَنَهٌ تَسُؤْهُمْ وَإِنْ تُصِبْکُمْ سَیِّئَهٌ یَفْرَحُوا بِهَا وَ إِنْ تَصْبِرُوا وَ تَتَّقُوا لَایَضُرُّکُمْ کَیْدُهُمْ شَیْئًا إِنَّ اللَّهَ بِمَا یَعْمَلُونَ مُحِیطٌ/ آل¬عمران ۱۲۰»، بیان نمودند: در این فراز از آیۀ شریفه، خداوند متعال همۀ انسان‌های مؤمن را امر به رعایت صبر و تقوا می فرماید؛ این دو ویژگی در زندگی انسان بسیار مؤثر است و سیاق این آیات برای پیروزی مؤمنین در برابر دشمنان می‌باشد، در فراز اول این آیه این مطلب را می فرماید که دشمنان نسبت به شما چه وضعی دارند؟ شما اگر ناراحتی داشته باشید دشمنان خوشحال می-شوند، اگر برای شما رفاهی حاصل شود دشمنان ناراحت می شوند.

ایشان تصریح کردند: در فراز بعدی آیه این دو ویژگی را بیان می‌فرماید «إِنْ تَصْبِرُوا وَ تَتَّقُوا» ای مؤمنین حواستان جمع باشد که شما دشمنان فراوانی دارید؛ هم شیطان، هم هوای نفس و حتی دشمنان بیرونی؛ و راه پیروزی بر این دشمنان صبر و دوم تقواست، اگر صبر داشته باشید و از تقوا بهره¬مند باشید توطئۀ دشمنان هیچ ضرری به شما نمی رساند.

امام جمعه بندرانزلی با اشاره به اینکه ضررهایی که به انسان می خورد در مقابلۀ با دشمن یکی به واسطۀ عدم رعایت حدود الهی و انجام وظیفه، دوم عدم شکیبایی، تحمل و صبر است، افزودند: اگر انسان شکیبایی در مقابله با دشمنان و مشکلات نداشته باشد نمی‌تواند بر آنها فائق آید، چه بسا عجله نتیجۀ کار را از بین می برد و نمی گذارد انسان موفق شود؛ لذا اگر ما این دو ویژگی را در خودمان و جامعه تقویت کنیم انشاءالله از همۀ مشکلات به آسانی عبور خواهیم کرد.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین به رزمایش سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در روزهای اخیر اشاره و اظهار کردند: ما در شرایط ویژه‌ای از حیث شرایط داخل کشور، منطقه¬ای و بین¬المللی هستیم و برگزاری رزمایش برای حفظ آمادگی نیروهای مسلح در کشورهای مختلف متداول است؛ در کشور ما هم هر ازگاهی رزمایشی توسط ارتش و سپاه برگزار می شود اما این رزمایش چهاردهم رسول اعظم (ص) که توسط نیروهای عزیز سپاه انجام شد حائز یک ویژگی¬ خاص است.

ایشان اظهار کردند: معمولا این نوع رزمایش‌ها را با توجه به سختی‌های موجود یا در بهار یا در زمستان برگزار می‌شود که نیروهای عمل کننده متاثر از شرایط آب و هوایی تحت فشار قرار نگیرند؛ اما این رزمایش در اوج گرما در خلیج فارس و در سخت ترین شرایط آب و هوایی برای نیروها برگزار شد.

امام جمعه بندرانزلی با اشاره به تحرکات اخیر آمریکایی‌ها در منطقه از جمله مزاحمت برای هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران و حادثه نطنز، تاکید کردند: پیام اصلی این رزمایش، پیام جدیت، قاطعیت و صلابت نیروهای مسلح ما برای پاسخ دادن به دشمنان و اعلام آمادگی کامل به دشمنان است.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین رونمایی از توانمندی‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را از دیگر نکات این رزمایش دانستند و تاکید کردند: این رزمایش یک رزمایش ترکیبی دریایی، هوایی و موشکی بود که مجموعه‌ای از نیروهای رزمی نیز در آن حضور داشتند و دومین ویژگی این رزمایش توانمندی بستن تنگۀ هرمز بود تا به دنیا بگوئیم که ما اگر اراده کنیم تنگۀ هرمز را ببندیم شاه رگ اقتصادی شما قطع خواهد شد.

ایشان نکته بعدی این رزمایش را هدف قرار دادن ماکت ناو هواپیمابر آمریکا عنوان کردند و افزودند: هدف از این اقدام فهماندن این مطلب به دشمن بود که ما در مقابلۀ با شما تمام اهدافمان را می شناسیم و می‌دانیم چگونه و کجا باید آن را مورد اصابت قرار دهیم.

امام جمعه بندرانزلی با بیان اینکه ماهوارۀ نور که چندی پیش سپاه به فضا پرتاب کرد در این رزمایش علیرغم جوسازی هایی که دشمنان کردند که این ماهواره کارآمد نیست و مؤثر واقع نشده و هیچ کارایی نمی تواند داشته باشد، از مهم ترین پایگاه های آمریکایی‌ها در امارات و قطر تصاویری را فرستاد که آنها فهمیدند که این ماهواره علاوه بر اینکه کار می‌کند توانسته اطلاعات دقیقی به ایران بدهد، افزودند: از ویژگی های منحصر به فرد این رزمایش در دنیا «راهبرد زمین مسلح یا مزرعۀ موشک» است؛ شلیک یک موشک از اعماق زمین آنهم در صورتی که اصلا پیدا نبود.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین ادامه دادند: این ویژگی منحصر به جمهوری اسلامی است و به دست نیروی داخلی و جوانان ما درست شده و دشمنان از آن اطلاع دقیقی ندارد؛ ویژگی مهم این قابلیت این است که نیاز به هیچ سکوی پرتابی ندارد و نیاز به هیچ هدف گیری به شکل های قبلی ندارد و نقطه زن بودن آن موجب هراس دشمنان شده و نکتۀ جالب دیگر این است که این نوع فناوری نسبت به موشک های مشابه‌ش یک دهم قیمت دارد و بنابراین دشمن اگر تحرکی داشته باشد و خطایی انجام دهد جمهوری اسلامی می تواند با کمترین هزینه بیشترین ضربه را به دشمن وارد کند بدون اینکه بفهمد از کجا خورده است.

ایشان تاکید کردند: فراتر از همۀ این پیام ها مقام معظم رهبری سابقا فرمودند که دوران بزن در رو تمام شده است؛ این رزمایش نشان داد ما از شرایط دفاع متقابل در برابر دشمن خارج شدیم و در شرایط ضربۀ متقابل هستیم، یعنی اگر دشمن بخواهد به ما ضربه ای بزند متقابلا ضربه ای خواهد خورد که هم پشیمان کننده است و هم ویرانگر و هم معلوم نیست کِی و کجا این ضربه به او خواهد خورد.