به گزارش www.SeyedShamsoddin.ir، امام جمعه بندرانزلی در نشست ساماندهی امور جوانان که در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان برگزار شد، با تاکید بر اینکه مقطع جوانی یک مقطع ویژۀ استثنایی بسیار ارزشمند در زندگی انسان است، تاکید کردند: متأسفیم از اینکه ۴۱ سال از انقلابی می‌گذرد که با جوانان شروع شد، با جوانان پیروز شد، با جوانان دفاع مقدسش پشت سر گذاشته شد و اخیرا هم با حضور جوانانش ویروس کرونا کنترل گشت، اما هنوز در رابطه با جوانان گرفتار مشکلات لاینحل این قشر هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالجواد شمس الدین با بیان اینکه برای رفع معضلات این قشر، نخست باید مشخص کرد که از جوانان چه می‌خواهیم و در مورد آنها چگونه فکر می‌کنیم، افزودند: معمولا نگاه رایج به جوان، در جریانات و طیف‌های مختلف موجود نگاه سیاسی و نگاه رأی است، که نگاهی کاملا منفعت طلبانه می‌باشد و قطعا کسی که به جوان و مقولۀ جوان نگاه سیاسی، جناحی و جریانی داشته باشد نمی‌تواند برای جوان قدمی بردارد.

ایشان با اظهار اینکه بخشی از جوانان ما دچار انفعال و سرخوردگی شده‌اند، افزودند: در همین بندرانزلی به لحاظ شرایط و جریان سیاسی حاکم بر شهرستان چه تعداد از جوانان مهاجرت کرده اند و از شهر رفته‌اند؟ با چه روحیه و نشاط و امیدی برگردند؟ آیا این مسائل با برگزاری نشست و صرفا حرف زدن درست می‌شود؟ به جای پرداختن به مسائل غیر اساسی همچون تسهیلات دادن و وام دادن، مسئولان باید نگاه مبنایی و اصولی برای حل مشکلات جوانان، داشته باشند.

امام جمعه بندرانزلی خاطر نشان کردند: بر همگان روشن است که هیچ کسی در گذشته، حال و آیندۀ نظام اسلامی دلسوزتر، صادق‌تر، آگاه‌تر و کارشناس‌تر نسبت به مسائل کشور خصوصاً بحث جوانان از امام(ره) و مقام معظم رهبری نیست؛ فلذا اگر میخواهیم کار موثری را برای جوان انجام بدهیم باید در راستای اسناد بالادستی و رهنمودهای مقام معظم رهبری ارزیابی، آسیب شناسی، طراحی و برنامه‌ریزی شود.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین ادامه دادند: کسی که هم با جوان‌ها در طول زندگی‌اش محشور بوده و افق فکری، جهت دیدگاهی، شور و نشاط جوانی را می شناسد و نقاط ضعف و قوت را می‌داند مقام معظم رهبری است و اگر ما بخواهیم کشور که همۀ سرمایه‌اش جوانان عزیزش هست به نقطۀ اوج و تعالی حقیقی در همۀ بخش‌های علمی، هنری، فنی، اقتصادی، سیاسی و… دست پیدا کند تنها راهش مبنا قرار دادن اسناد بالادستی و رهنمودها بویژه بیانیۀ گام دوم انقلاب است.

ایشان مطرح کردند: بیانیۀ گام دوم مقام معظم رهبری را چند بار خوانده‌اید؟ چرا آن‌ را مبنای کار قرار نمی‌دهید؟ این ضعف از کجاست؟ از مسئول است یا از خود جوان هاست؟

امام جمعه بندرانزلی با تاکید بر اینکه مشکلات جوانان مبنایی و هویتی است، تصریح کردند: متاسفانه ناهنجاری‌ها از جمله بحث اعتیاد بیداد می‌کند و مهم‌ترین عاملش نیز بی‌هویتی و پوچ‌گرایی است، جوانی که به این مرحله رسیده همان جوانی است که هر جا رفته سرخوردگی پیدا کرده و امیدش را از دست داده است؛ لذا نمیتوان گفت با اعتیاد می‌خواهیم مبارزه کنیم ولی از این طرف هیچ روزنه و امید و پیشرفت وجود نداشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین با تاکید بر اینکه این قبیل مشکلات با بیانیۀ گام دوم حل می‌شود، تاکید کردند: بیانیۀ گام دوم مقام معظم رهبری بسیار مهم، کاربردی و جامع است و بخش‌های مختلف آن راهگشای معضلات موجود بویژه در رابطه با جوانان است و از جملۀ آنها هفت توصیه کاربردی بیانیه شامل علم، اخلاق و معنویت، اقتصاد مقاومتی، عدالت و مبارزه با فساد، عدالت در کارگزاران و عدالت در رفتار‌ها، آزادی خواهی، تنظیم روابط با کشور‌های اسلامی و غیره، سبک زندگی می‌باشد که برای مسئولان و جوانان ترسیم شده است؛ مشکل این است که نه مسئولین این بیانیه را می‌خوانند و نه بعضی از جوانان و اگر هم بخوانند مبنای عمل قرار نمی‌دهند.

ایشان با تاکید بر اینکه شرعاً، قانوناً و عرفاً مسئول در نظام نظامی باید بر مبنای اسناد، چشم‌اندازها و دستورالعمل‌های نظام کار کند نه بر اساس سلایق جناحی، جریانی و شخصی، خاطر نشان کردند: آنچه امروز کف جامعه مشاهده می‌کنیم نتیجه‌ی تصمیمات مسئولان است که نشان می‌دهد مسیر درستی نبوده و نتیجه بخش نیست.

امام جمعه بندرانزلی ضمن انتقاد از متولیان در برگزاری این جلسات به صورت جناحی و طیفی و فراگیر نبودن و عدم حضور جوانان جریانات دیگر شهرستان، به عموم جوانان توصیه کردند: جوانان عزیز؛ در تعامل با هم و سایر جوانان شهرستان مرزبندی و جناح‌بندی نکنید، سیاست بازی دیگران را ملاک تعامل خود قرار ندهید، شما باید پشتیبان هم باشید، متاسفانه عده‌ای این سیاست متداول انگلیسی‌ که تفرقه بیانداز و حکومت کن را در بین جوانان پیاده کرده‌اند.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین در ادامه توصیه‌هایشان تاکید کردند: با یکدیگر نشست بگذارید و بر اساس بیانیۀ گام دوم مقام معظم رهبری سند و تحول پیشرفت شهرستان را ترسیم کنید و به مسئولین بدهید. منتظر چه کسی نشسته‌اید؟ در ایام کرونا جوانان بدون اینکه کسی بخواهد یا به آنها بگوید این همه ظرفیت پای کار آوردند که از کل مجموعه‌های دولتی در کشور بیشتر بود.

ایشان تاکید کردند: مقام معظم رهبری می‌فرماید یکی از کارهای مهمی که باید انجام دهید این است که مطالبه‌گری کنید؛ تا زمانیکه شما جوانان مطالبه‌گری نکنید کار اصلاح نمی‌شود، مسئول و غیر مسئول موظف است امکانات کشور را در آن جهتی که با برنامه و اسناد نظام همراهی و هماهنگی دارد پیش ببرد.

امام جمعه بندرانزلی با تاکید بر اینکه حقیقتا نسبت به آینده خوش‌ بین و امیدوار باشید، افزودند: مقام معظم رهبری با آنچه که از آسیب‌ها و نقصان‌ها می‌دانند و شناختی که نسبت به ظرفیت‌ها و حرکت کلی نظام دارند، به مردم، جوانان و افراد دلسوز نسبت به آینده امید حقیقی می‌دهد.