به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه بندرانزلی، حضرت حجت السلام والمسلمین سید عبدالجواد شمس الدین در خطبه اول نماز عید قربان ضمن قرائت آیه شریفه (وَیُنَجِّی اللَّهُ الَّذِینَ اتَّقَوْا بِمَفَازَتِهِمْ لَا یَمَسُّهُمُ السُّوءُ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ)، اظهار کرد: خداوند متعال در این آیه شریفه ضمن بیان تقوا، یکی از آثار این بهره مندی از […]

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه بندرانزلی، حضرت حجت السلام والمسلمین سید عبدالجواد شمس الدین در خطبه اول نماز عید قربان ضمن قرائت آیه شریفه (وَیُنَجِّی اللَّهُ الَّذِینَ اتَّقَوْا بِمَفَازَتِهِمْ لَا یَمَسُّهُمُ السُّوءُ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ)، اظهار کرد: خداوند متعال در این آیه شریفه ضمن بیان تقوا، یکی از آثار این بهره مندی از آن را بیان می فرمایند که اگر کسی اهل تقوا باشد، ثمره آن علاوه بر آثاری که در دنیا دارد، در آخرت هم برای انسان موثر است.

امام جمعه بندرانزلی یکی از آثار تقوا را اینگونه تشریح کرد: در این آیه شریفه آمده خداوند متعال انسان‌های با تقوا را به سبب اعمالشان که مایه رستگاری شان است، از عذاب ها نجات می دهد و هیچ گونه حزن و اندوهی برای آنها نخواهد داشت.

حجت السلام والمسلمین شمس الدین بیان کرد: امروز، روز عید بسیار مبارک قربان است؛ عید قربان بعد از مناسک حج و اعمال عرفه می باشد و به این معناست که این مناسک حج و اعمال عرفه مزکی انسان است و انسان را پاک می کند؛ در روایت آمده است هر کسی که حج خانه خدا را بجا بیاورد، پس از اتمام اعمال حج مانند روزی که از مادر متولد شده تمامی گناهانش آمرزیده می شود.

ایشان با تاکید بر اینکه بهره مندی از مناسک حج و اعمال عرفه مشروط به این است که انسان از نفسانیاتش بگذرد و پا روی تمایلات خودش بگذارد، خاطر نشان کرد: در روز عید قربان ثمره اعمال و مناسک، ذبح نفس است؛ این همان تزیکه است که انسان را به رنگ خدایی در می آورد.

امام جمعه بندرانزلی خاطر نشان کرد: در سوره شمس خداوند متعال یازده قسم یاد می کند؛ بعد از آن سخن از تزکیه و پاک شدن است، همان عملی که ماموریت انبیا الهی است.

حجت السلام والمسلمین شمس الدین با بیان اینکه انسان برای رسیدن به سعادت حقیقی دنیایی باید تزکیه کند، تصریح کرد: همانگونه که راه دستیابی به سعادت حقیقی در دنیا بهره مندی از تزکیه نفس است، کسب مقامات در آخرت نیز بر مبنای تزیکه نفس ایت؛ اگر انسان خودش را در دنیا پاک کرد و به رنگ خدایی رسید، درجات اُخروی هم نصیبش شده و رستگار می گردد.

امام جمعه بندرانزلی در خطبه دوم با قرائت آیه شریفه(اوصیکم عباد الله بتقوی ‌الله) عنوان کرد: خودم و همه شما مومنین و نمازگزاران عزیز را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم.

حجت السلام والمسلمین شمس الدین ضمن تبریک عید سعید قربان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات در روز عرفه عنوان کرد: پیام مقام معظم رهبری به زائران بیت الله الحرام را شنیده اید؛ در مناسک حج گاهی اوقات شاید سوال شود این برائت از مشرکین چه ضرورتی دارد؛ در فرازی از این پیام می فرمایند (برائت از مشرکین برائت از مستکبران است، در راس آنها آمریکای جنایتکار؛) به معنی برائت از مظلوم کشی، جنگ افروزی، محکوم کردن کانون های تروریست داعش و بلک واتر آمریکایی، نهیب امت اسلامی بر سر رژیم کودک کش صهیونیست است.

ایشان با اشاره به اینکه برای انجام این برائت در سالهای اولیه که در مکه انجام می شد، شهید داده ایم، افزود: این برائت که در پیام مقام معظم رهبری تعریف شده دو شاخه اصلی دارد که یک شاخه مربوط به مسئله فلسطین است؛ بزرگترین ظلم های قرن های اخیر در رابطه با فلسطین و مردم آن شده و در حال حاضر هم با همدستی مرتجعین عرب در مسیر یکی از بزرگترین خیانت ها به امت اسلام هستند.

امام جمعه بندرانزلی ضمن اظهار اینکه این خیانت در جهان اسلام از سوی آمریکایی ها و صهیونیست های خبیث در رابطه با مسئله فلسطین است که به عنوان معامله قرن دنبال می کنند، اظهار کرد: این معامله زمینه تجاوز و اشتغال گری بیشتر صهیونیست ها را فراهم می کند و الان هم صهیونیست ها پس از مطرح شدن این مسئله، تخریب خانه های فلسطینی ها را افزایش داده اند.

حجت السلام والمسلمین شمس الدین تاکید کرد: عادی سازی روابط سیاسی و اقتصادی برخی از کشور های عرب مدعی مسلمانی با صهیونیست های غاصب و جنایتکار و نشستی که در بحرین برای معامله قرن داشتند و اخیرا هم می خواهند نشست دوم را در امارات مفلوک برگزار کنند، مسئله بسیار مهمی است که جهان اسلام باید نسبت به آن توجه ویژه ای داشته باشد.

ایشان تصریح کرد: آمریکایی ها به این نتیجه رسیدند که پس از عربستان، بن سلمان و آل سعود که گاو شیرده آنها هستند، گاو های شیرده دیگری از بین حکام مرتجع عرب برای خودشان در منطقه داشته باشند و سراغ این کشور‌ها می روند تا آنها را در این مسیر به دنبال خود ببرند.

امام جمعه بندرانزلی نکته دوم از برائت مشرکین در پیام مقام معظم رهبری را اینگونه عنوان کرد: مسائل و اقدامات استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا، صهیونیست ها و برخی دول اروپایی که کارشان ایجاد تفرقه و جنگ افروزی در کشور های اسلامی و کشتار مسلمانان به واسطه داعش و جبه النصره در سوریه و عراق و یمن و به دنبال نقش آفرینی در منطقه با کمک حکام مرتجع عرب هستند یکی شاخه دوم دوم برائت است.

حجت السلام والمسلمین شمس الدین خاطر نشان کرد: دشمنان اسلام توسط عربستان و امارات در حمله به یمن که یک کشور عربی است متجاوز از ۸۵ هزار کودک و ۶۰ هزار غیر نظامی را به شهادت رساندند؛ آمریکایی ها و صهیونیست ها با کشتن مسلمانان به دست این کشور های مدعی اسلام ناامنی در منطقه و تفرقه در سطح جهان اسلام را ایجاد می کنند تا مسئله فلسطین و خیانت هایی که می شود تحت الشعاع قرار بگیرد.

ایشان ادامه داد: پس از جنگ سوریه، یمن و این درگیری هایی که در منطقه شده کمتر کسی متوجه جنایت های همه روزه رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی می شوند؛ در کنار کشتار فلسطینیان و تخریب منازلشان، جنایت های این رژیم غاصب تحت الشعاع حرکت هایی که آل سعود خائن در مسئله اعتلاف کرده جاده صاف کن صهیونیست ها برای رسیدن به اهدافشان شدند.

امام جمعه بندرانزلی خاطر نشان کرد: بهره دیگری که از جنگ افروزی در کشور های اسلامی می برند، اولا مشغول کردن مسلمانان به یکدیگر و غافل ماندن از اقدامات رژیم صهیونیستی است؛ ثانیا سرمایه های مادی و معنوی شان در مبارزه علیه همدیگر مصرف می شود زمانی که کشور های اسلامی را از لحاظ منابع مادی و نیروی انسانی تهی کردند، دیگر چه خطری می خواهد غاصبین و مستکبرین را تهدید کند؟

حجت السلام والمسلمین شمس الدین تصریح کرد: با این کار چند هدف را دنبال می کنند، اما در بین همه توطئه هایشان باید بدانند که به فضل پرودگار متعال و مجاهدت نیروهای مقاومت و مدافعان حریم اهل بیت (علیه السلام)، توطئه های غربی، عربی و عبری در سوریه عراق و کشور های اسلامی الحمدلله مفتضحانه شکست خورد و معامله قرن هم از قبل شکست خورده است؛ در بدنه جهان اسلام خصوصا در فلسطین و سرزمین های اشغالی مقابل این طرح آمریکایی اسرائیلی ایستاده اند و مقابله می کنند.

ایشان در پایان تاکید کرد: مقام معظم رهبری بر این تاکید کردند که جهان اسلام باید بیدار باشد، خصوصا رهبری و ملت انقلابی ما که به عنوان تنها کشور حامی مظلومان فلسطین است.