گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه بندرانزلی، حضرت حجت السلام والمسلمین سید عبدالجواد شمس الدین در خطبه اول نماز جمعه این هفته شهرستان اظهار کرد: سرآمد ماموریت همه انباء الهی دعوت به عبادت خدا، رعایت تقوای الهی و اطاعت از انبیاء و اولیا خداست که به تعبیر قرآن کریم این سه مورد مکمل یکدیگر هستند؛ […]

گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه بندرانزلی، حضرت حجت السلام والمسلمین سید عبدالجواد شمس الدین در خطبه اول نماز جمعه این هفته شهرستان اظهار کرد: سرآمد ماموریت همه انباء الهی دعوت به عبادت خدا، رعایت تقوای الهی و اطاعت از انبیاء و اولیا خداست که به تعبیر قرآن کریم این سه مورد مکمل یکدیگر هستند؛ نمی‌شود کسی بگوید عبادت خدا می کنم و بنده خدا هستم اما تقوا را رعایت نکند و از پیامبر و فرستاده خدا حرف شنوی نداشته باشد.

امام جمعه بندرانزلی در ادامه بحث خطبه های قبل که درباره اهداف و دلایل ازدواج بود، بیان کرد: مهمترین اصل تشکیل خانواده، فرزندآوری است؛ اسلام و معارف دینی نسبت به این اصل اهمیت ویژه ای قائل شده است و حتی سایر اصل ها در پرتو این اصل استحکام و معنا پیدا می کنند.

حجت السلام والمسلمین شمس الدین اظهار کرد: برای مثال یکی دیگر از اصولی که قرآن کریم برای ازدواج قرار داده است، دست یابی انسان به آرامش و سکون در زندگی و ایجاد مودت و محبت بین زوجین بواسطه ازدواج است که این اصل با فرزندآوری تقویت شده و معنا پیدا می کند.

خطیب جمعه بندرانزلی خاطر نشان کرد: آنچه از آیات و روایات بر می آید، اسلام فرزند را یک رکن مهم خانواده در تحکیم و تقویت خانواده تلقی می کند؛ لذا در قرآن کریم و روایات تعابیر فراوانی نسبت به فرزندان به عنوان ثمره فواد، قره العین موجب رحمت و مغفرت الهی ذکر شده است.

ایشان تصریح کرد: اگر بخواهیم مسئله فرزندآوری را به صورت کلی از نگاه اسلام مورد توجه قرار دهیم، در روایات و آیات قرآن کریم یک نکته مهم که قبلاً به آن اشاره کردیم افزایش جمعیت مسلمانان به عنوان یک اصل مهم در تاکید و توصیه بر فرزندآوری است؛ این معیارِ افزایش جمعیت مسلمانان هم از دید دنیایی و هم اخروی است.

امام جمعه بندرانزلی با تاکید بر اینکه در قرآن کریم از حیث دنیایی فرزندان صالح زینت و سرمایه اند و افزایش جمعیت مومنین نشان از غلبه آنها بر کفار است، عنوان کرد: همچنین موفقیت و پیشرفت مسلمانان از حیث دنیایی و حکومتی در گرو افزایش جمعیت است؛ کاهش جمعیت در کشور ما علیرغم همه تاکیدات و توصیه های دینی امروز یکی از خطرات و تهدیدات بسیار مهم برای جامعه است که کارشناسان مکرر بر آن تاکید می‌ کنند.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین تاکید کرد: متاسفانه فرهنگ فرزندآوری در جامعه ما هنوز جای خودش را پیدا نکرده است و این مسئله مهم از حیث سیاسی و دینی مورد توجه قرار نگرفته است؛ اسلام نسبت به فرزندآوری به صورت ویژه تاکید کرده و اگر ما به آن توجه نکنیم و جامعه نسبت به این مسئله تکلیف خود را انجام ندهد نمی توانیم به تقوای کامل دست پیدا کنیم.

خطیب جمعه شهرستان بندرانزلی بیان کرد: فرزند آوری و افزایش جمعیت برای مومنین، مسلمانان، موحدان و انسان های انقلابی یک وظیفه شرعی و مهم است که نمی گذارد نقشه های دشمنان عملی شود؛ دشمنان در جهان اسلام با تبلیغات سوء و وارد کردن فرهنگ غیردینی به دنبال این هستند که خانواده‌ها به این موضوع توجه نکرده و نسل مسلمانان با جنگ و کشتار کودکان و نسل کشی مثل آنچه در بوسنی و هرزگوین اتفاق افتاد خصوصا کشور هایی که در خط مقدم مبارزه با ظلم هستند نابود شده یا کاهش پیدا کند.

حجت السلام والمسلمین شمس الدین در خطبه دوم ضمن قرائت آیه شریفه (وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَىٰ آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَیْهِم بَرَکَاتٍ مِّنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ)، اظهار کرد: خدواند متعال در این آیه نسبت به مسئله ایمان و تقوا توصیه و تاکید می فرمایند که اگر انسان های مومن رعایت تقوای الهی داشته باشند، نزول برکات الهی از زمین و آسمان در جامعه اسلامی افزایش می یابد.

ایشان ضمن تسلیت به مناسبت شهادت حضرت امام باقرالعلوم (علیه السلام) به بیان مناسبت های پیش رو، روز حرکت سید الشهدا از مکه، ایام مبارک روز عرفه و روز عید سعید قربان پرداخت و افزود: این مناسبت ها از حیث زمان و محتوا به هم پیوسته اند و از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

امام جمعه بندرانزلی افزود: روز عرفه یک روز استثنائی برای نیایش و دعا است و در آن روز درهای رحمت و مغفرت الهی به روی بندگان باز می شود، مردم نسبت به روز عرفه توجه بیشتری داشته باشند زیرا خیلی از مشکلات و گره ها با همین توسلات و دعاها برطرف می شود؛ بسیاری از تلاش ها و فعالیت ها در امور مختلف زندگی بدون این توسلات اثر بخش نیستند.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین اظهار کرد: روز عید قربان روز تزکیه نفس در پیشگاه پروردگار متعال و روز پاداش عبادات عرفه است، در جامعه ما نسبت به عید سعید قربان و نماز آن کم توجهی می شود و مانند بقیه عید ها مورد توجه نیست.

ایشان خاطر نشان کرد: قربانی کردن در روز عید قربان یک دستور موکد شرعی است و خداوند متعال اصل این عمل را دوست دارد زیرا با انجام آن تقوا و تقرب به خداوند متعال بیشتر می شود.

خط مقاومت تنها راه موثر است

امام جمعه بندرانزلی با اشاره به روز حرکت کاروان سید الشهدا (علیه السلام) اظهار کرد: دشمنان در طول تاریخ همیشه تلاش کرده اند که حق را از بین ببرند و باطل را جای آن قرار دهند و در این راه از انجام هیچ کاری[کشتن، تحریم کردن، غارت کردن، زندان بردن، شنکجه کردن و …] هم دریغ نداشتند و برای اینکه به مقاصد خودشان برسند حتی اولیاء خدا را کشتند.

حجت السلام والمسلمین شمس الدین خاطر نشان کرد: امروزه نیز همینطور است؛ برای اینکه حق و حقانیت اسلام و مسلمانان را از بین ببرند هر کاری اعم از شایعه پراکنی، دروغگویی، غارتگری می‌ کنند و برای رسیدن به مقاصدشان هر جنایتی انجام می‌ دهند.

خطیب جمعه بندرانزلی با بیان اینکه مقاومت، حرکت و قیام این است که اولیا خدا و انسان های مومن و با تقوا در برابر اهل باطل دارند، بیان کرد: مصداق از جان گذشتگی ها و فداکاری ها در راه حق، وجود مقدس سیدالشهدا (علیه السلام) می باشد که همه هستی اش را در میدان مبارزه آورد و امام باقر (علیه السلام) و دیگر ائمه الهی که طی تمام عمرشان برای مبارزه با باطل و احقاق حق تلاش کردند، است.

ایشان با تاکید بر اینکه در همه ی زمینه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و … باید مسلمانان بر همه ادیان و مذاهب دست برتر داشته باشد، خاطر نشان کرد: تحقق این امر به تلاش، مجاهدت و حرکت انسان های مومن بستگی دارد.

امام جمعه بندرانزلی با تاکید بر اینکه دین و مظاهر دینی باید در جامعه بروز و ظهور داشته باشند و نمی شود ما یک جامعه اسلامی داشته باشیم اما علائم و مظاهری از خدا، پیغمبر و معنویات در جامعه ما وجود نداشته باشد، خاطر نشان کرد: امام باقر (علیه السلام) فرمودند عرصه بر پیروان ما چنان تنگ شد و کار به جایی رسید که اگر کسی را کافر می خواندند برایش بهتر و خوشایند تر بود تا شیعه امیرالمومنین(علیه السلام)؛ گاهی اوقات انسان فکر می کند جامعه ما هم به این سمت می‌ رود.

حجت السلام والمسلمین شمس الدین عنوان کرد: برای حفظ اسلام چه مجاهدت هایی شده و اولیاء الهی سختی ها و مرارت هایی کشیده اند تا امروز به دست مان رسیده است؛ ما باید در حفظ این ودیعه الهی و امانت اولیاء خدا کوشا باشیم تا مبادا منفعت طلبی ها و بی تفاوتی ها نسبت به آن رنگ و بوی دین را از جامعه ما از بین ببرد.

ایشان با تاکید بر اینکه امروز برای همه روشن شده که راه موثر، تنها خط مقاومت است که راه اولیاء خداست، بیان کرد: این راه موفقیت آمیز در کشور های مظلوم دنیا و منطقه نتیجه مقاومت را مشاهده می کنیم، حزب الله لبنان که اسرائیل غاصب را در جنگ ۳۳ روزه در مرز های خودش محصور کرد و نمونه های بارز دیگر این راه کشور های سوریه، عراق و به زودی نیز در یمن مقاوم مظلوم نمایان خواهد شد.

امام جمعه بندرانزلی خاطر نشان کرد: در زمینه سیاسی، جمهوری اسلامی ایران علیرغم همه توطئه‌ ها و تلاش‌های دشمنان هر روز موفق تر می شود؛ اثرگذاری و جایگاهی که نظام ما در معادلات منطقه‌ ای و بین‌المللی دارد بسیار دستاورد بزرگی است که از پرتو مقاومت به دست آمده و هرگز با سازش و چشم دوختن به دست دشمنان به دست نمی آمد.

اقدامات مقاومتی امید بخش آینده اند

حجت السلام والمسلمین شمس الدین با تاکید بر اینکه راه حل مشکلات اقتصادی نیز همین راهکار مقاومت است، ادامه داد: پس از تحریم های اخیر و خروج آمریکا از برجام و عدم اجرای تعهدات اروپایی‌ ها، این اقتصاد مقاومتی است که چرخ اقتصاد کشور را به حرکت در آورده است و روز به روز اتفاقات بهتری را در این زمینه رقم می زند که خوشبختانه مسئولان هم امروز به این نتیجه رسیده اند.

ایشان افزود: مسئولان باید ۶ سال قبل به این نتیجه می رسیدند، که اگر آن موقع به توصیه های رهبری و دستورالعمل های اقتصادی مقاومتی عمل کرده بودند امروز بسیاری از این مشکلات معیشتی و اقتصادی را نداشتیم.

امام جمعه بندرانزلی تصریح کرد: کشور ما که به عنوان یک وارد کننده بزرگ بنزین مطرح بود؛ امروز پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان یک دستاورد بزرگ اقتصاد مقاومتی که به دست توانمند متخصصین خودمان بدون کوچکترین دخالت خارجی ها ایجاد شده، نه تنها ما را در زمینه بنزین خودکفا کرده، بلکه برای اولین بار در تاریخ صنعت نفت ایران علاوه بر تامین نیاز داخل به صادرات بنزین نیز دست یافته ایم.

حجت السلام والمسلمین شمس الدین تاکید کرد: این اقدامات مقاومتی امید بخش آینده اند و طبق توصیه های مقام معظم رهبری به جوانان نخبه، امیدوار باشند، دلسرد نشود و تلاش کنند، ان شاءالله موانع برکنار می شود و روز به روز عنایت خداوند متعال بیشتر شامل حال کشور ما خواهد شد.