به گزارش www.SeyedShamsoddin.ir، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالجواد شمس الدین؛ امام جمعه بندرانزلی در خطبه‌های نماز عبادی – سیاسی جمعه این هفته شهرستان ضمن تبریک ایام ولادت امام هادی(ع) و دعوت همگان به رعایت تقوای الهی، اظهار داشتند: در دهه ولایت و امامت هستیم در خطبه نماز عید قربان مطلبی عرض کردم و وعده دادم در این خطبه توضیح بدهم و آن این بود که تولی و تبری دو وظیفه اساسی انسان‌ها در برابر امام و ولی الهی است.

امام جمعه بندرانزلی این دو مسئله اگرچه در فروع دین ذکر شده اما بسیار مهم است و همه ویژگی‌های دیگر انسان ذیل همین دو اصل معنا می‌شود، افزودند: در باب تولی که عبارت است از پذیرش ولایت اولیاء الهی و دوستی با مومنین و انسان‌هایی که در مسیر عبودیت پروردگار متعال هستند ما موظفیم هم ولایت اولیاء الهی را بر خودمان و جامعه بپذیریم و تسلیم باشیم و اطاعت کنیم و هم باید با مومنین دوست باشیم و محبت در جامعه باشد و این محبت و پیوند بین انسان‌های مومن در جامعه اسلامی گسترش پیدا کند.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین اضافه کردند: تبری هم مشخص است؛ ما باید از هر چیزی که موجب سلطه کفار و مشرکین و منافین بر انسان‌های مومن و جامعه اسلامی می‌شود اجتناب کنیم و با دشمنان خدا و مومنین دوستی نکنیم و رفاقت نکنیم و تقویتشان نکنیم و ارتباط با آن‌ها نداشته باشیم.

خطیب جمعه بندرانزلی متذکر شدند: بنابرین این دو اصل مهم است و باید همه امور زندگی فردی و اجتماعی‌مان را با این دو اصل تنظیم کنیم.

امام جمعه بندرانزلی با بیان اینکه در آستانه انتخابات حساسی هستیم و صدا و سیما هم زمینه‌هایی فراهم کرده و نامزدهای این دوره می‌آیند و صحبت می‌کنند، خاطرنشان کردند: وظیفه ما افراد جامعه در انتخاب فرد اصلح این است که توجه داشته باشیم آن مهم‌ترین شاخص و معیار همین دو اصل تولی و تبری است.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین تاکید کردند: کسی که می‌خواهد زمام مدیریت جامعه اسلامی که بالاترین مقام اجرایی کشور است و بسیار مهم و حساس است را برعهده بگیرد باید کسی باشد که التزام عملی به ولایت فقیه داشته باشد که نص قانون است.

خطیب جمعه بندرانزلی افزودند: نمی‌شود کسی در مسند بالاترین قوه کشور بنشیند و بعد در مقابل رهنمود و ارشاد و توصیه و منویات ولی جامعه موضع مخالف بگیرد؛ چه مثل دولت عبرت که وقتی مقام معظم رهبری رهنمود می‌دادند جای دیگری سخنرانی می‌کرد و با وقاحت تمام ضد حرف رهبر معظم انقلاب را می‌زد اظهار کند چه در عمل این توصیه‌ها را ندیده بگیرند و دنبال کار خودشان بروند.

امام جمعه بندرانزلی تصریح کردند: در بعد تبری هم کسی که می‌خواهد رئیس جمهور بشود باید ببینیم چه موضعی دارد؛ با دشمنان اسلام چه رابطه‌ای دارد؟ امروز برای هیچکسی در دنیا حتی غیر مسلمانان پنهان نیست که آمریکا، انگلیس، صهیونیست‌ها، آلمانی‌ها، فرانسه و دیگر اذناب استکبار جهانی در خط مقدم مقابله با اسلام و نظام اسلامی و جبهه مقاومت هستند و غزه یک نمونه واضح آن است، از اینها جنایتکارتر و خونخوارتر و دشمن‌تر برای بشریت نه تنها مسلمانان وجود دارد؟

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین خاطرنشان کردند: کسی اگر در این شرایط آمد گفت ما باید مذاکره کنیم و با این‌ها رابطه داشته باشیم و درها را باز کنیم معلوم می‌شود خیلی از روزگار عقب است و اصلا شایسته این که منصب نیست، استدلالشان به قرآن و نهج‌البلاغه امیرالمومنین(ع) نشان می‌دهد این‌ها اصلا قرآن و نهج‌البلاغه را هم نفهمیده‌اند و آن‌ را تحریف می‌کنند.

خطیب جمعه بندرانزلی اظهار کردند: ما متاسفانه امروز با یک جریان نفاق جدیدی مواجهیم؛ منافقین هم قرآن و آیات قرآن را بر مبنای اهداف سازمانی خودشان تفسیر و معنا می‌کردند؛ سرنوشت چنین جریانی جز سرنوشت ذلت‌بار منافقین و جنایت‌هایی که کردند نیست.

امام جمعه بندرانزلی تاکید کردند: اگر کسی به دنبال دیپلماسی ذلت است اصلاً صلاحیت ریاست جمهوری ندارد حالا شورای نگهبان او را تایید کرده چه ملاحظاتی داشته نمی‌دانیم ولی کلید کار دست مردم است! ذیل معنای تبری همه این اظهارات باید سنجیده شود.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین افزودند: بسنجید و ببینید در چنین روزگاری که این‌همه جنایت علیه انقلاب اسلامی و جامعه ما کردند، تحریم‌های ظالمانه‌ای که دشمنان کردند و بواسطه ناکارآمدی و ذلت‌پذیری دولت عبرت و وزارت خارجه آن زمان و همه کسانی که در مذاکرات حضور داشتند که حتی دارو را برای بیماران ما تحریم کردند که هیچ‌ کجای عالم از لحاظ حقوق بشر جایز نیست تا جنایت‌های دیگر اغتشاشات و جاسوسی‌ها تا به امروز غزه، عراق، سوریه و افغانستان قبل از خروج آمریکایی‌ها همان ورق‌های روشن بیان کننده باطن استکبار جهانی برای ماست؛ نمی‌توانیم بپذیریم کسی یک سر سوزن با این‌ها رابطه داشته باشد؛ این‌ها کسانی‌ هستند که دوست دارند با همین جنایتکار‌ها راه بروند و قدم بزنند و بگویند و بخندند و بعد در کشور برای دفاع از دشمن جلوی نیروهای انقلاب بایستند!

خطیب جمعه بندرانزلی بیان کردند: در دفاع از برجام یادتان است چگونه در مجلس صحبت می‌کردند؟ یا الان در رسانه ملی می‌آیند و این اراجیف را به مردم می‌گویند و می‌خواهند مردم را تحت تاثیر حرف‌های خودشان قرار بدهند و آرای مردم را جذب کنند! بعد هم بهانه‌شان این است که ما می‌خواهیم رای بگیریم! ببینید در ستادهایشان چه خبر است و چه کسانی در ستادهایشان هستند ! ذیل این شاخص باید عملکرد گذشته و مواضع‌شان بررسی شود.

امام جمعه بندرانزلی با تاکید بر اینکه یکی از نکات مهمی که در این انتخاب باید مورد توجه باشد این است که هر کسی که در مسیر برجام موافقت و حمایت یا حتی سکوت کرد شایسته تصدی مسئولیت در نظام اسلامی نیست، افزودند: بعضی‌هایشان میگویند آمده‌اند می‌گویند برجام خوب عمل نشد، دیگر باید چه می‌کردیم؟! همۀ عقب نشینی‌ها را کردند! تحریم‌ها هم برطرف که نشد زیاد هم شد حالا هم می‌خواهند برجامی که این‌همه خسارت به کشور زد و بخاطر دیپلماسی ذلت سردار رشید اسلام خاج قاسم سلیمانی را از ما گرفت را باز به ریل گذشته برگرداند.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین خاطرنشان کردند: همین‌هایی که در دوره ریاست جمهوری شهید رئیسی داشتند علیه او شایعه پراکنی و توطئه پراکنی می‌کردند و زخم زبان می‌زدند، بعد از شهادتش شروع کردند گریه و زاری کردن و تعریف کردن از شهید رئیسی، دوباره الان در مناظراتشان می‌گویند آن دولت اصلاً کاری نکرده و همۀ دستاوردها را زیر سوال می‌برند؛ مردم باید به این رفتارها توجه کنند و ساده از کنار آن‌ها نگذرند.

خطیب جمعه بندرانزلی با بیان اینکه دستاوردهایی که نظام اسلامی خصوصاً در دورۀ ریاست جمهوری شهید رئیسی داشته دستاوردهای کمی نبود، تصریح کردند: اینکه در مجامع بین‌المللی با اقتدار حرفمان را بزنیم از قرآن و شهید سلیمانی دفاع کنیم و از جبهۀ مقاومت به گونه‌ای پشتیبانی کنیم که امروز آمریکا و صهیونیست‌ها را به ذلت انداخته‌اند دستاوردهای کمی نیست.

امام جمعه بندرانزلی با بیان اینکه در بخش اقتصادی هم دستاوردهای همان دولت عبرت مردم را به این روز انداخته، افزودند: شهید رئیسی تلاش کرد تا آسیب اقتصادی که دولت عبرت زد را از بین ببرد که موفقیت‌هایی هم داشتند اما زمان می‌برد تا اثراتش را نشان دهد.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین افزودند: برخی با پر رویی تمام می‌گویند مردم به ما اعتماد ندارند و سفره ما از سفره مردم جداست! بله سفره شما از مردم جداست ولی سفره مسئولین نظام و انقلابیون از مردم جدا نیست! سفره مقام معظم رهبری ما مردم یکی است حتی پایین تر از سفره مردم است! بروید بخوانید و بشنوید شرایط زندگی رهبری معظم انقلاب را از زبان اطرافیان ایشان؛ حتی از کمترین امکانات هم استفاده نمی‌کنند! دکتر برای ایشان مصرف میوه تجویز کرده، میوه را قیمت کردند گفتند اگر این قیمت هست نخرید این میوه را برایم! شما سفره‌تان جدا بود! آن رییس جمهوری که در اتاقش زیر کولر می‌نشست و سفر می‌رفت تشک مخصوصش را می‌آوردند و در راه از پشت شیشه مردم را میدید و اوضاع جامعه را تشخیص می‌داد که مردم همه خندانند سفره‌اش از مردم جدا بود و الان هم سفره‌شان جداست! اصلاً بدبختی اقتصاد ما برای سفره همان چند درصد محدودی است که در کشور سفره‌شان از مردم جداست.

خطیب جمعه بندرانزلی افزودند: همین جریان اقتصاد کشور را به دست گرفته و نمی‌گذارد زندگی مردم درست شود! بروید ببینید و بخوانید و تحقیق و بررسی کنید سررشته‌های اقتصاد کشور دست کدام جریان سیاسی لیبرالی در کشور است که هر روزی بخواهند با هر دولتی مخالفت کنند بازار را به نوسان می‌اندازند؛ الان قیافه حق به جانب می‌گیرند می‌خواهند رأی جمع کنند اما مردم ما باید حواسشان جمع باشد و دیگران را هم آگاه کنند، اگر خدای نکرده این جریان فکری مجدد بر کشور مسلط شود نه تنها آنچه شهید رییسی بدست آورده در این دورۀ ریاست جمهوری بلکه سایر دستاوردهای نظام و جبهه مقاومت را هم به فنا خواهند داد، این‌ها همان‌هایی هستند که میدان را مانع دیپلماسی می‌دیدند و چراغ سبز نشان دادند که شهید سلیمانی عزیز را آنگونه به شهادت برسانند.

امام جمعه بندرانزلی متذکر شدند: آنچه مهم است اولاً مشارکت حداکثری و حضور پرشور و با انگیزه پای صندوقهای رای، بعد هم مهم‌ترین نکته انتخاب اصلح است؛ تعلل و کوتاهی برای پای صندوق رای آمدن و انتخاب اصلح به هیچ وجه من الوجوه از هیچکسی نه شرعاً نه عرفاً و نه منطقاً پذیرفته نیست.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین ضمن گرامیداشت هفته قوه قضایی و یاد و خاطره شهید دکتر بهشتی که حقیقتاً عنصر برجسته و اثرگذاری در شکل‌گیری نظام اسلامی و تدوین قانون اساسی و پایه‌ریزی دستگاه قضائی متناسب با نظام اسلامی بود و ۷۲ تن از یاران شهید ایشان که توسط منافقینی که مثل جریانات نفاق امروز همین حرف‌ها را می‌زدند به شهادت رسیدند، اظهار داشتند: قوه قضائیه دو وظیفه مهم دارد، یکی صیانت از خود و یکی صیانت از دیگران؛ دستگاه قضایی اول باید نسبت به مجموعۀ خودش دقت کند افراد خدمتگذاری که آنجا تلاش می‌کنند و زحمت می‌کشند مبادا با رفتار برخی اخلاص و صداقت و پاکدستی‌شان خدشه دار شود لذا درون مجموعه دستگاه قضایی باید همیشه پاکترین و صادق‌ترین و دلسوزترین افراد به کار گرفته شوند.

خطیب جمعه بندرانزلی با بیان اینکه وظیفه دوم دستگاه قضایی این است که نسبت به دستگاه‌های دیگر به عنوان مدعی‌العموم و صیانت از حقوق مردم وظایف نظارتی خودش را انجام دهد، افزودند: اگر در یک مجموعه ای فساد و کوتاهی ببینیم یکی از مهم ترین عوامل آن مجموعه‌های نظارتی و بازرسی هستند که در این حوزه مسئولیت دارند؛ لذا در این بخش باید قوه‌قضایی به جد تلاش کند و در حفظ سلامت این مجموعه و مجموعه‌های دیگر نظام با قوت و قدرت و شجاعت پیش بروند تا آسیب‌هایی که جامعۀ ما گریبان‌گیر آن شده در این حوزه‌ها برطرف شود.

امام جمعه بندرانزلی در پایان ضمن تبریک عید غدیر اظهار داشتند: عید غدیر یکی از بزرگترین و مهم‌ترین اعیاد ماست، ما هرچه داریم از غدیر و ولایت امیرالمؤمنین(ع) و ائمه معصومین(ع) است؛ لذا باید این عید را خیلی بزرگ بشماریم و بزرگ بداریم و بزرگ داشتن این عید در انجام آن کارهایی است که هر کدام از ما از دستمان بر می‌آید چه جشن و سرور و چراغانی و شیرینی دادن و خوشحال کردن دیگران چه اطعامی که در روز عید غدیر بسیار فضیلت دارد و سفارش شده حتی یک پرس غذا ان‌شاءالله همه سهیم باشند.