به گزارش www.SeyedShamsoddin.ir، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالجواد شمس الدین؛ امام جمعه بندرانزلی در خطبه‌های نماز عبادی – سیاسی جمعه این هفته شهرستان ضمن تسلیت شهادت امام باقر(ع)، با اشاره به پیام مقام معظم رهبری برای پنجمین کنگره علمی جهانی حضرت علی بن موسی الرضا(ع) که هدف اصلی و متعالی ائمه(ع) ایجاد جامعه اسلامی بوده، اظهار داشتند: همه ائمه(ع) هرکدام به تناسب زمان خود به دنبال تحقق این هدف والا بودند و این جامعه اسلامی محقق نمی‌شود الا با ایجاد حکومت اسلامی و حاکمیت اسلام؛ لذا بخشی از زندگی ائمه(ع) بُعد سیاسی زندگی ائمه(ع) است که برای تحقق حاکمیت اسلامی مبارزه می‌کردند.

امام جمعه بندرانزلی با بیان اینکه سیره و زندگانی امام باقر(ع) هم خارج از این هدف متعالی نبوده بلکه حتی به لحاظ شرایطی که برای حضرت پدید آمد بهترین استفاده را برای نشر و گسترش معارف دین در همه ابعاد اعتقادی، اخلاقی و عملی کردند، تصریح کردند: این هدف مهم و متعالی یکی از آرمان‌هایی است که ائمه(ع) جز در دوره خاصی از زمان امیرالمومنین(ع) نتوانستند در دوران حیات خودشان محقق کنند.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین با تاکید بر اینکه امروز نظام اسلامی داعیه‌دار حرکت در مسیر تحقق این هدف والا تحت عنوان زمینه‌سازی و ایجاد مقدمات لازم برای تحقق حکومت جهانی حضرت ولی‌عصر(عج) است، ادامه دادند: ما برای دستیابی به این هدف باید خودمان، جامعه‌مان و مدیریت‌های جامعه رو به رشد و ترقی باشد.

خطیب جمعه بندرانزلی با بیان اینکه یکی از کسانی که می‌تواند در این بخش‌ در جامعه اسلامی موثر باشد رئیس جمهور به عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی در نظام اسلامی با یک اختیارات بسیار وسیع و گسترده است، افزودند: اگر دولت‌هایی که تاکنون داشتیم را بررسی کنیم، اکثر قریب به اتفاق آن‌ها اگر این روند را کند یا یا متوقف نکرده‌ باشند قدم‌های موثری هم برنداشته‌اند؛ یعنی آنچه امروز در جامعه در حوزه فرهنگ، اقتصاد و مسائل اجتماعی می‌بینیم محصول همین مدیریت‌هایی است که باید جامعه را به سوی این هدف عالی پیش می‌بردند اما نبردند.

امام جمعه بندرانزلی با تاکید بر اینکه نقش مردم در انتخاب کسی که می‌خواهد رئیس جمهور شود همیشه حساس بوده، الان در شرایط فعلی بسیار حساس‌تر است، متذکر شدند: مردم ما هشتم تیر ماه آزمون بسیار بزرگی دارند برای انتخاب کسی که باید سکاندار چنین منصبی در نظام اسلامی باشد که باید هدف متعالی ائمه(ع) را تعقیب و برای طلوع خورشید عظمی ولایت آماده‌سازی و زمینه‌سازی کند.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین با بیان اینکه یکی از نقش‌های مهم مردم در حضور حداکثری است، افزودند: حضور حداکثری یعنی هرکسی نسبت به نظام اسلامی، ایران و سربلندی کشور اعتقاد دارد باید پای صندوق‌های رای حضور پیدا کند چون آثار و دستاورد‌های برای کشور دارد.

خطیب جمعه بندرانزلی یکی از آثار این حضور حداکثری تقویت اقتدار ملی است، تاکید کردند: پشتوانه هر کشوری مردم آن هستند؛ اگر یک کشوری حتی مثل رژیم منحط پهلوی از استبداد هم بهره بگیرد، به انواع سلاح‌ها هم مسلح باشد، از آمریکایی‌ها هم کمک بگیرد، ژاندارم منطقه هم باشد اما مردم پشتیبانش نباشند ساقط می‌شود کما اینکه انقلاب اسلامی این را نشان داد.

امام جمعه بندرانزلی با بیان اینکه حضور پر رنگ پای صندوق‌های رای افزایش مقبولیت نظام را به دنبال دارد، خاطرنشان کردند: دشمنان تمام سعی و تلاششان بر این است که القاء کنند مردم از همراهی با نظام اسلامی منصرف شده‌اند و این نظام را نمی‌خواهند.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین یکی از آثار دیگر حضور حداکثری پای صندوق‌های رای را ارتقاء جایگاه سیاسی در کشور برشمردند و ادامه دادند: اداره جامعه نیاز به پشتوانه دارد، این پشتوانه باید حداکثری باشد‌.

خطیب جمعه بندرانزلی با بیان اینکه یکی دیگر از آثار حضور حداکثری در انتخابات افزایش بازدارندگی در برابر دشمنان است، اظهار کردند: بعد از شهادت رئیس جمهور شهید، علیرغم حضور باشکوه مردم در مراسم تشییع، دشمنانی که در طول این دو سال و ده ماه دولت سیزدهم و با عملیات وعده صادق و طوفان الاقصی رو به اضمحلال و سراشیبی سقوط بودند و جرئت عرض اندام نداشتند، در همین چند وقت اخیر تحرکاتی را انجام دادند مثلاً در شورای حکام مجدداً علیه ما در رابطه با مسائل هسته‌ای بیانیه دادند! چرا؟ این تحرکات چراغ سبزهایی است که به عده‌ای در داخل نشان می‌دهند تا خوراک تبلیغاتی به آن‌ها بدهند که در خطبه‌ هفته آینده بیشتر راجع به این موضوع صحبت خواهم کرد.

امام جمعه بندرانزلی با تاکید بر اینکه آنچه می‌تواند قدرت بازدارندگی نظام اسلامی را در بعد نرم افزاری تامین کند حضور مردم پای صندوق های رای است، خاطرنشان کردند: از جمله آثار دیگر این است که موقعیت نظام اسلامی را در منطقه و بین الملل می‌تواند افزایش دهد و حفظ کند؛ امروز جایگاه نظام اسلامی در معادلات بین‌المللی و منطقه‌ای جایگاه برجسته و ویژه‌ای است و یکی از دلایل آن حضور مسئولین کشورهای مختلف در مراسم تشییع و برای تسلیت شهادت شهید جمهور است که صدای همه آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها و معاندین را درآورد.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین افزودند: نکته دوم بعد از حضور حداکثری، این است که این جایگاه، اقتدار و بازدارندگی در حوزه‌های مختلف را از کجا به دست آورده‌ایم؟ از مدیریت کسانی به دست آمده که دارای ویژگی‌های لازم برای مسئولیت پذیری در نظام اسلامی بوده‌اند.

خطیب جمعه بندرانزلی مطرح کردند: آن جامعه‌ای که جامعه اسلامی باید باشد و توصیه خداوند متعال برای سعادت بشر است و انبیاء الهی و حضرات معصومین(ع) برای تحقق آن آمده‌اند چه جامعه‌ای است و چه نوع مسئولینی می‌خواهد؟ از مهم‌ترین ویژگی‌های این مسئولیت هدایت جامعه به ایمان و معنویت و امر آخرت است.

امام جمعه بندرانزلی با تاکید بر اینکه جامعه‌ای سعادتمند است که اهل دین و ایمان و عمل صالح و توجه به آخرت باشد، افزودند: معارف دینی و اسلامی اینگونه نیست و ما هم نمی‌خواهیم مردم را با زور به بهشت ببریم اما باید راه بهشت را برای مردم هموار کنیم؛ نمی‌شود مردم را در منجلاب فساد و تبعیض و فقر و انواع گرفتاری‌ها مردم را مبتلا کنیم بعد بگوییم هرکه می‌خواهد برود بهشت برود!

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین با بیان اینکه کسی که می‌خواهد رئیس جمهور شود و سکان اجرایی کشور را به دست بگیرد باید اعتقاد راسخ داشته باشد که این جایگاه یک جایگاه مقدس معنوی است و انسان‌ها را به عمل صالح دعوت کند نه اینکه عده‌ای بیایند مسئولیت برعهده بگیرند، اعتقاد به این‌ها که ندارند هیچ! با هم مسابقه بگذارند برای تجملات و دست‌اندازی به بیت‌المال و حقوق‌های نجومی و انواع فسادهایی که در دولت‌های گذشته دیده‌ایم.

خطیب جمعه بندرانزلی ادامه دادند: در نظام اسلامی اینکه میگوییم دین از سیاست جدا نیست، سیاست ما عین دیانت ماست و دیانت ما عین سیاست ماست یعنی با این دیدگاه مقدس باید جامعه را مدیریت کرد.

امام جمعه بندرانزلی افزودند: الان کسانی که در معرض انتخاب مردم هستند کدامیک در این وادی هستند؟ ان‌شاءالله این اصل در وجود همه باشد اما ببینید این اصل در وجود کدام کاندید پررنگ‌تر است؟

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین افزودند: در چنین جایگاهی در نظام اسلامی برای تحقق اهداف معصومین(ع) باید پاسدار و مروج اخلاق و ارزش‌های دینی و ایمانی باشد؛ ارزش‌های دینی و ایمانی ما فصل مفصلی است و هرچه در قرآن کریم انسان‌های مومن به عمل و اقامه آن‌ دعوت شده‌اند؛ اقامه عدل، اقامه قسط، اقامه نماز، اقامه امر به معروف و نهی از منکر، مقابله با ظلم، سر در برابر ظالمین و مستکبرین فرود نیاوردن، عزت‌خواهی برای اسلامی، حجاب، عفاف و همه ارزش‌های الهی که در معارف دینی است.

خطیب جمعه بندرانزلی افزودند: رئیس جمهور باید اولین پاسدار و مروج این ارزش‌ها در جامعه اسلامی باید نه اینکه کسی بیاید بنشیند به هیچ کدام از این ارزش‌ها اعتقاد نداشته باشد و عمل هم نکند و مقام معظم رهبری هم وقتی توصیه می‌کند فردای آن سخنرانی کند و ضد مواضع رهبری موضع بگیرد و جسارت کند؛ این نظام اسلامی را به انحطاط می‌رساند و نتیجه این می‌شود که عده‌ای از دین بر می‌گردند.

امام جمعه بندرانزلی افزودند: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای شهید آیت‌الله دکتر رئیسی در دوران ریاست جمهوری و مسئولیت‌های دیگر این بود که مردم را با دین و ایمان و اهل بیت مانوس کرد و محبت نظام اسلامی را با خدماتش در دل مردم ایجاد کرد که خیلی برجسته و ارزشمند است.

حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین با بیان اینکه داعیه نظام اسلامی مبارزه با ظلم و استکبار و صهیونیست‌ها بوده، افزودند: مقام معظم رهبری فرمودند حج امسال که هر سال حج ابراهیمی بوده، حج برائت از مشرکین است، امسال در سراسر دنیا باید عمل شود نه تنها در عرفات و سرزمین حجاز؛ لذا رئیس جمهور در نظام اسلامی باید کسی باشد که از بن دندان معتقد به مقابله با این ظالمین و مستکبرین مثل صهیونیست‌های جنایتکار و خونخواری که در طول این چند ماه بیش از ۳۰ هزار انسان بی‌گناه را کشته‌اند باشد، این‌ جنایتکاران قابل ترحم‌اند؟ می‌توانیم برایشان جایگاهی قائل شویم و بگوییم می‌توانیم با آن‌ها مذاکره کنیم و رابطه برقرار کنیم؟

خطیب جمعه بندرانزلی در پایان خاطرنشان کردند: وجود مقدس سیدالشهداء(ع) فرمودند اگر دین ندارید و از خدا و قیامت نمی‌ترسید انسان و آزاده باشید؛ مگر می‌شود انسانی اینهمه جنایت کند، کودک سر ببرد هیچکسی در دنیا هیچ کاری با او نداشته باشد؟! لذا باید در این جهت مردم مراقب باشند و تحقیق کنند و تبیین کنند و در روز انتخابات این ویژگی‌ها را مدنظر قرار بدهند.